- 【High Speed RAM And Enormous Space】32GB high-bandwidth RAM to smoothly run multiple applications and browser tabs all at once; 1TB PCIe M.2 Solid State Drive allows fast bootup and data transfer
- 【Processor】13th Gen Intel Core i5-13420H Processor Processor (8 Cores, 12 Threads, 12MB L3 Cache, Base Frequency at 1.5 GHz, Up to 4.6 GHz with Intel Turbo Boost Technology), with Intel UHD Graphics
- 【Tech Specs】Front Ports: 1 x Power on/off button, 1 x USB-A 3.2 Gen 2 (always-on), 1 x USB-C 3.2 Gen 2, 1 x Headphone / mic combo. Rear Ports: 1 x Power connector, 1 x DisplayPort 1.4, 2 x USB-A 3.2 Gen 2, 1 x HDMI 2.1 TMDS, 2 x USB-A 2.0, 1 x Ethernet (RJ45), 1 x Kensington Security Slot, Wired Keyboard & Mouse, Wi-Fi 6 and Bluetooth
- 【Operating System】Windows 11 Pro – Get all the features of Windows 11 Home operating system plus enterprise-grade security, powerful management tools like single sign-on, and enhanced productivity with remote desktop and Cortana
Lenovo ThinkCentre 50q Gen 4 Business Mini Desktop, 13th Gen Intel Core i5-13420H, 32GB RAM, 1TB SSD, Display Port, Wired Keyboard & Mouse, Wi-Fi 6, Windows 11 Pro, Black
Rated 3.80 out of 5 based on 5 customer ratings
Buying Options

Lenovo ThinkCentre 50q Gen 4 Business Mini Desktop, 13th Gen Intel Core i5-13420H, 32GB RAM, 1TB SSD, Display Port, Wired Keyboard & Mouse, Wi-Fi 6, Windows...
£1,040.41
in stock
Amazon.co.uk
Highest Price
£1,290.96
Amazon.co.uk
November 5, 2025
Lowest Price
£970.66
Amazon.co.uk
October 30, 2025
Since October 2, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Brand | |
|---|---|
| Product Dimensions | |
| Item model number | |
| Manufacturer | |
| series | |
| Colour | |
| Screen Resolution | 3840 x 2160 |
| resolution | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 4.6 GHz |
| Processor Socket | LGA 1700 |
| Processor Count | 8 |
| RAM Size | 32 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Memory Clock Speed | 3200 MHz |
| Hard Drive Size | 1 TB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | PCIE x 4 |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 2.0 Ports | 2 |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| power source | |
| Hardware Platform | PC |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Item Weight | |
| Guaranteed software updates until | |
| Date First Available |
5 reviews for Lenovo ThinkCentre 50q Gen 4 Business Mini Desktop, 13th Gen Intel Core i5-13420H, 32GB RAM, 1TB SSD, Display Port, Wired Keyboard & Mouse, Wi-Fi 6, Windows 11 Pro, Black
Add a review Cancel reply
ℹ️
Customer reviews are sourced from third-party websites. We cannot guarantee their authenticity or accuracy.
×
Related products
Apple Mac mini Desktop Computer with M4 chip with 10 core CPU and 10 core GPU: Built for Apple Intelligence, 16GB Unified Memory, 512GB SSD Storage, Gigabit Ethernet. Works with…
Desktops£799.00Original price was: £799.00.£699.00Current price is: £699.00.Rated 5.00 out of 5







WWIIFrank –
This particular Lenovo is specifically designed for UAE, and to their specifications.
There is no service, or warranty available in the USA for them.
S please be AWARE !!!!!!
OFFICIAL LENOVO STATEMENT/
Unfortunately, due to a country discrepancy between the products’ Geography (UAE) and the mentioned platform (USA), we are unable to proceed.
In addition, please notice that the device’s Geography can’t be modified. Lenovo products can only be sold on the same Geography they were shipped to.
For further information and assistance on this matter we highly recommend you to contact your Amazon’s Sales Representative or Point of Sales.
Thanks and sorry for any inconvenience.
Lenovo Warranty & Registration Team
LegalTech –
a good value for the average person. don’t look for support though
JSD –
It’s in a mighty small package. VERY FAST OVER THE Ethernetadapter AND the processor works fine with Adobe products. It comes with the right components such as a rear monitor mount. Highly recommended! ******
TSG Technologies, LLC –
ordered this and the computer works great however we got a UAE keyboard instead of the US keyboard. No mention of it on the ad so please watch out for this.
Hans Christensen –
Great computer, well worth the money.