- Item Package Dimension: 12.7165354201L X 10.1574803046W X 1.8897637776H inch
- Item Package Weight – 1.5211896078 Pounds
- Item Package Quantity – 1
- Product Type – Tablet Computer
Apple iPad 9.7 (5th Gen) 32GB Wi-Fi – Space Grey (Renewed)
Rated 4.62 out of 5 based on 13 customer ratings
Buying Options

Apple iPad 9.7 (5th Gen) 32GB Wi-Fi - Space Grey (Renewed)
£94.99
in stock
PRIMEPRIME
Amazon.co.uk
2 new from £94.99, 3 used from £82.03
Highest Price
£94.99
Amazon.co.uk
December 19, 2025
Lowest Price
£94.99
Amazon.co.uk
March 31, 2026
Since December 19, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Brand | |
|---|---|
| Product Dimensions | |
| batteries | |
| Item model number | |
| Manufacturer | |
| series | |
| Colour | |
| form factor | |
| Standing screen display size | 9.7 Inches |
| Screen Resolution | 2048×1536 |
| resolution | |
| Processor Brand | Apple |
| Processor Count | 1 |
| RAM Size | 2 GB |
| Computer Memory Type | Unknown |
| Hard Drive Size | 32 GB |
| Graphics Chipset Brand | PowerVR |
| Graphics Card Description | GT7600 |
| Connectivity Type | Wi-Fi |
| Wireless Type | 802.11b, 802.11a, 802.11g |
| Front Webcam Resolution | 1.2 MP |
| Operating System | Apple |
| Average Battery Life in hours | 10 Hours |
| Are Batteries Included | No |
| Lithium Battery Energy Content | 10 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Lithium Battery Weight | 0.73 g |
| Number Of Lithium Ion Cells | 3 |
| Item Weight | |
| Guaranteed software updates until | |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available |
13 reviews for Apple iPad 9.7 (5th Gen) 32GB Wi-Fi – Space Grey (Renewed)
Add a review Cancel reply
ℹ️
Customer reviews are sourced from third-party websites. We cannot guarantee their authenticity or accuracy.
×
Related products
Ainmel 10 Inch Android 14 Tablet, 10GB RAM, 128GB ROM (Expandable to 1TB), Octa-Core Processor, 1280 * 800 IPS HD Touchscreen, 5G/2.4G WiFi, BT 5.0, Dual Camera, 2 Speaker (Black)
Ipad & Tablets£94.99Original price was: £94.99.£63.15Current price is: £63.15.Rated 4.80 out of 5Tounee Tablet Stand for Desk with 360 Adjustable Holder Clamp Bracket, Height Adjustable Up to 21″, Fits iPad Pro 12.9, Air Mini, Surface Pro, Portable Monitor, All 4.7-15.6″…
Ipad & Tablets£21.99Original price was: £21.99.£19.99Current price is: £19.99.Rated 4.77 out of 52019 Apple iPad (10.2-inch, Wi-Fi, 128GB) Space Grey (Renewed)
Ipad & Tablets £154.99Rated 4.62 out of 5







Lechner Klaus –
Aunque se trate de un reacondicionado, esta cumpliendo de sobra con las expectativas
Cathy Patterson –
Product arrived well packaged with plenty of information relating to it and with a new charging lead. Honestly it looks completely like new. Very easy to set up using my iPhone.
Stefano lambiase –
Decidí esperar unos días para ver que tal el funcionamiento, ha llegado en el tiempo previsto, es una tablet que cumple el prometido, leve, rápido y buena imagen, la batería me dura todo el día según el uso, normalmente utilizo bastante, llegando incluso quedar más del 50% al final del día. El cargador no es el original pero cumple su función. Sólo deseo que siga tal cuál , pues la verdad es que estoy muy satisfecha con la compra.
It’s. Nice product for my daughter and she really love it –
item received had been upgraded (without an extra charge), and it was exactly as advertised, in excellent condition, could not ask for more.
Clare Phipps –
A very small dent in the iPad but I think that was from delivery, decent enough for the price
It’s. Nice product for my daughter and she really love it –
The media could not be loaded.
Bad product
FOURNIER –
Perfekt immer wieder gerne
Ronniej –
C’est parfait merci
Ray Durkin –
recieved and as stated in listing. They updated the firmware to newer update very pleased with the product would use again
Anne Jackson –
Good condition
Miss b –
All I can say is thank you, I got this so cheap and same day delivery, I needed a replacement due to my complex needs child breaking his kids tablet and this was a good find.worked well and charged.thanks
Victor Arques –
Ottimo prodotto, arrivato come se fosse nuovo, e’ stato un affare
Amazon Customer –
This was a great purchase! I just needed something to show a Keynote presentation at a Club I belong to and this has fitted the bill superbly. I would not hesitate to recommend these “Renewed” products.