- Processor: Intel i5-10310U @ 1.70GHz, Turbo Boost to 4.4 GHz
- Memory: 16GB DDR4 RAM, Solid State Drive: 1TB SSD
- Operating System: Genuine Windows 11 Pro
- Warranty: 12 Months Hardware RTB
- Delivery: Free UK & Ireland
Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 16GB 14.0″ Laptop, Intel i5-10310U, 16GB Ram, 1TB SSD, Windows 11 Pro (Renewed)
Rated 4.67 out of 5 based on 3 customer ratings
Buying Options

Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 16GB 14.0" Laptop, Intel i5-10310U, 16GB Ram, 1TB SSD, Windows 11 Pro (Renewed)
£325.00
in stock
Amazon.co.uk
Highest Price
£375.00
Amazon.co.uk
October 23, 2025
Lowest Price
£310.13
Amazon.co.uk
November 17, 2025
Since October 3, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Brand | |
|---|---|
| Product Dimensions | |
| Item model number | |
| Manufacturer | |
| series | |
| Colour | |
| form factor | |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Screen Resolution | 1920 x 1080 pixels |
| resolution | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Intel Core i5 |
| Processor Speed | 1.7 GHz |
| Processor Count | 4 |
| RAM Size | 16 GB |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 16384 MB |
| Hard Drive Size | 1000 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Hard Drive Interface | Solid State |
| Graphics Coprocessor | Intel UHD Graphics |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Connectivity Type | 802_11_A |
| Wireless Type | 5.8 GHz Radio Frequency |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| Number of Ethernet Ports | 1 |
| Optical Drive Type | No Optical Drive |
| Hardware Platform | Windows |
| Operating System | Windows |
| Are Batteries Included | Yes |
| Item Weight | |
| Guaranteed software updates until | |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available |
3 reviews for Lenovo ThinkPad T14 Gen 1 16GB 14.0″ Laptop, Intel i5-10310U, 16GB Ram, 1TB SSD, Windows 11 Pro (Renewed)
Add a review Cancel reply
ℹ️
Customer reviews are sourced from third-party websites. We cannot guarantee their authenticity or accuracy.
×







Elliott Ross –
Arrived very fast,
well packaged and in fantastic condition. wouldn’t know it was a refurnished laptop.
highly recommend
value for money , easy setup with windows 11 already to go
exactly what I needed for my business.
RJ Gregg –
Item as described, packaged well and delivered in good time. Excellent value for money and good communication. I am very happy with the purchase.
CYRIL AZIKIWE –
Very good 👍 laptop is the best for me