- EFFICIENT PERFORMANCE: The Intel Celeron CPU & 4GB of RAM in the Aspire 1 keep things running smoothly
- MICROSOFT 365: You get a 12 month Microsoft 365 subscription included in the price, giving you Word, Excel, PowerPoint and more – plus 1TB of OneDrive cloud storage
- VISIBLY STUNNING: The 1920×1080 resolution of the 15.6′ Full HD screen provides incredibly sharp detail for a brilliant visual experience
- ALL-DAY BATTERY: The battery lasts up-to 9.5 hours from a single charge, allowing you to use it all day without having to worry about charging
- GET ONLINE WITH EASE: With dual-band Wi-Fi 5, you can connect to the internet in moments, plus lag and drop-outs are reduced to ensure a less frustrating online experience
Acer Aspire 1 A114-33 Laptop – Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB eMMC, Integrated Graphics, 14′ HD, 12 months Microsoft 365 Personal, Windows 11, Silver
Buying Options

Acer Aspire 1 A114-33 N4500 Notebook 35.6 cm (14") HD Intel® Celeron® N 4 GB DDR4-SDRAM 64 GB eMMC Windows 11 Home Silver
£199.00
in stock
Onbuy.com

Acer Aspire 1 A114-33 Laptop - Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB eMMC, Integrated Graphics, 14' HD, 12 months Microsoft 365 Personal, Windows 11, Silver
£219.00
in stock
Amazon.co.uk
Highest Price
£199.00
Onbuy.com
January 21, 2026
Lowest Price
£179.95
Amazon.co.uk
November 30, 2025
Since November 17, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Brand | |
|---|---|
| Product Dimensions | |
| batteries | |
| Item model number | |
| Manufacturer | |
| series | |
| Colour | |
| form factor | |
| Standing screen display size | 14 Inches |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Celeron |
| Processor Speed | 1.1 GHz |
| Processor Count | 2 |
| Memory Technology | DDR4 |
| Computer Memory Type | DDR4 SDRAM |
| Maximum Memory Supported | 4 GB |
| Hard Drive Size | 64 GB |
| Hard Disk Description | Emmc |
| Graphics Chipset Brand | Intel |
| Graphics Card Description | Integrated |
| Graphics RAM Type | Shared |
| Graphics Card Interface | Integrated |
| Wireless Type | 802.11a/g/n/ac |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Number of USB 3.0 Ports | 2 |
| Operating System | Windows 11 S |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 37 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 2 |
| Item Weight | |
| Guaranteed software updates until | |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available |
Be the first to review “Acer Aspire 1 A114-33 Laptop – Intel Celeron N4500, 4GB, 64GB eMMC, Integrated Graphics, 14′ HD, 12 months Microsoft 365 Personal, Windows 11, Silver” Cancel reply
ℹ️
Customer reviews are sourced from third-party websites. We cannot guarantee their authenticity or accuracy.
×







Reviews
There are no reviews yet.