Sale! (5 customer reviews)
Rated 4.80 out of 5 based on 5 customer ratings
Buying Options
Gardena 14730-55 Hedge Trimmer ComfortCut HedgetrimmerComfCut 50/18V P4A Solo
in stock
Onbuy.com
in stock
Amazon.co.uk
Highest Price
Amazon.co.uk
December 2, 2025
Lowest Price
Onbuy.com
May 13, 2026
Since November 14, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Manufacturer | |
|---|---|
| Part Number | |
| Product Dimensions | |
| Item model number | |
| Colour | |
| Material | |
| power source | |
| Voltage | |
| Item Package Quantity | |
| Blade length | 50 Centimetres |
| Included components | 18V P4A without battery, Cordless hedge trimmer ComfortCut 50 |
| Batteries included | No |
| Batteries Required | Yes |
| Item Weight | |
| Date First Available | |
| Brand |
Add a review Cancel reply
ℹ️
×
Related products
VonHaus Hedge Trimmer 710W – Electric Lightweight Cutter for Hedges, Branches, Shrubs, Twigs – Comes with Blade Cover, 10m Cable, 61cm Blade, Rotating Handle, 2 Stage Safety…
Amazon Kunde –
The trimmer was easy to carry and I was ale to cut my hedge which primarily consists of roses.
Larger branches (~20 mm) was a little difficult to cut through, but it was possible.
I’m happy
Softerkeks –
Schnelle Lieferung.
Sie liegt gut in der Hand und bietet eine einfache Handhabung. Perfekt für den Feinschnitt.
Ich bin auch mit dem Schnitt Ergebnis sehr zufrieden.
Ein gutes Preis-Leistungs-Verhältnis,
Bezüglich der Sicherheit vorher Anleitung lesen.!
GB, Wien –
The media could not be loaded.
Nun, die gute Funktion wird ohne dem Kunststoffteil nicht beinträchtigt, allerdings würde ich mir bei einem Markenprodukt einen rubusteren Abschlussteil wünschen. Trotzdem empfehlenswerter Artikel, lange Laufzeit mit 2,5A Akku.