Greenworks G24PSHK2 Cordless 2-in-1 Pole Saw and Pole, Pole Saw 20cm Bar, Pole Hedge Trimmer with Shoulder Strap 51cm Dual Action Blades, 24V 2Ah Battery & Charger, 3 Year…
Sale! (13 customer reviews)
Last updated on May 13, 2026 8:17 am
Rated 4.69 out of 5 based on 13 customer ratings
Buying Options
Greenworks G24PSHK2 Cordless 2-in-1 Pole Saw and Pole, Pole Saw 20cm Bar, Pole Hedge Trimmer with Shoulder Strap 51cm Dual Action Blades, 24V 2Ah Battery &...
in stock
Amazon.co.uk
Greenworks Tools Battery-Powered Pole Mounted Pruner and Hedge Trimmer 2-in-1 G24PSHK2 (Li-Ion 24V 20 cm Sword Length and 51 cm with 18 mm Cutting
in stock
Onbuy.com
Highest Price
Amazon.co.uk
December 2, 2025
Lowest Price
January 20, 2026
Since November 20, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Manufacturer | |
|---|---|
| Part Number | |
| Product Dimensions | |
| batteries | |
| Item model number | |
| Size | 51cm |
| Colour | |
| Style | |
| Material | |
| power source | |
| Voltage | |
| Wattage | |
| Item Package Quantity | |
| Sound level | 96 dB |
| Blade length | 51 Centimetres |
| Speed | 1500 RPM |
| Special Features | |
| Included components | |
| Batteries included | Yes |
| Batteries Required | Yes |
| Battery Cell Type | |
| Item Weight | |
| Date First Available | |
| Brand |
13 reviews for Greenworks G24PSHK2 Cordless 2-in-1 Pole Saw and Pole, Pole Saw 20cm Bar, Pole Hedge Trimmer with Shoulder Strap 51cm Dual Action Blades, 24V 2Ah Battery & Charger, 3 Year…
Add a review Cancel reply
ℹ️
×
Related products
NETTA Cordless 4-in-1 Pole & Handheld Hedge Trimmer and Chainsaw – 20V MAX, Battery & Charger Included, 2.5m Long Reach Telescopic Pole
Manuel Sáez –
Vraiment un plaisir de travailler avec cet outil
SiJa Reviews –
The media could not be loaded.
MRS F. –
Works well but heavy to use for higher branches
Gerald Cirer –
Dopo due week end di lavoro pieno sono veramente soddisfatto.
Arthur T –
This is really good but it could do with being able to split to make it shorter if needed.
In general it cuts alright.
NP –
Steve Green –
Great piece of equipment
San Velam –
Mike –
Ian Walker –
Very good and value for
San Velam –
The media could not be loaded.
Las piezas de plástico parecen un poco toscas, pero se ven sólidas.
Amazon Customer –
Earlier I was blessed and not only was I able to cut the hedge for 20 minutes but it also managed to chop a 2inch tree branch (using the pole saw attachment I hasten to add).