- Powered by Intel Core Ultra 9 200HX series processor
- NVIDIA GeForce RTX 5080 Laptop GPU 16GB GDDR7
- 18 inch, 16:10 UHD+ (3840×2400), MiniLED, 120Hz, 100% DCI-P3 (Typ.), IPS-Level panel
- DDR5 32GB*2, 2TB NVMe PCIe Gen4x4 SSD
- 2.5GbE Lan, Intel Killer BE Wi-Fi 7 + Bluetooth 5.4
MSI Stealth 18 HX AI Gaming laptop-(18″ UHD+, MiniLED, 120Hz, Intel® Core Ultra 9 275HX, NVIDIA® GeForce RTX 5080 GPU, GDDR7 16GB, 64GB RAM,2TB SSD, Windows11 Pro…
Buying Options

MSI Stealth 18 HX AI Gaming laptop-(18" UHD+, MiniLED, 120Hz, Intel® Core Ultra 9 275HX, NVIDIA® GeForce RTX 5080 GPU, GDDR7 16GB, 64GB RAM,2TB SSD,...
£3,799.00
in stock
Amazon.co.uk
Highest Price
£3,799.00
Amazon.co.uk
April 29, 2026
Lowest Price
£3,099.99
Amazon.co.uk
January 20, 2026
Since November 16, 2025
I may earn a commission at no cost to you
| Brand | |
|---|---|
| Product Dimensions | |
| Item model number | |
| Manufacturer | |
| series | |
| Colour | |
| form factor | |
| Standing screen display size | 18 Inches |
| Screen Resolution | 3840 x 2400 pixels |
| resolution | |
| Processor Brand | Intel |
| Processor Type | Core i9 |
| Processor Speed | 2.7 GHz |
| Processor Count | 24 |
| Memory Technology | DDR5 |
| Computer Memory Type | DDR5 RAM |
| Maximum Memory Supported | 64 GB |
| Hard Drive Size | 2000 GB |
| Hard Disk Description | SSD |
| Graphics Coprocessor | NVIDIA GeForce RTX 5080 |
| Graphics Chipset Brand | NVIDIA |
| Graphics Card Description | Dedicated |
| Graphics RAM Type | GDDR6 |
| Graphics Card Ram Size | 16 GB |
| Graphics Card Interface | PCI-Express x16 |
| Wireless Type | 802.11ax |
| Number of USB 3.0 Ports | 3 |
| Optical Drive Type | DVD |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Are Batteries Included | Yes |
| Lithium Battery Energy Content | 99.9 Watt Hours |
| Lithium Battery Packaging | Batteries contained in equipment |
| Number Of Lithium Ion Cells | 4 |
| Number of Lithium Metal Cells | 1 |
| Item Weight | |
| Guaranteed software updates until | |
| Delivery information | We cannot deliver certain products outside mainland UK ( Details). We will only be able to confirm if this product can be delivered to your chosen address when you enter your delivery address at checkout. |
| Date First Available |
Be the first to review “MSI Stealth 18 HX AI Gaming laptop-(18″ UHD+, MiniLED, 120Hz, Intel® Core Ultra 9 275HX, NVIDIA® GeForce RTX 5080 GPU, GDDR7 16GB, 64GB RAM,2TB SSD, Windows11 Pro…” Cancel reply
ℹ️
Customer reviews are sourced from third-party websites. We cannot guarantee their authenticity or accuracy.
×
Related products
Dell Latitude 5400 14″ Laptop – Intel Core i5 8th Gen CPU – 8GB RAM – 256GB SSD – Windows 11 Pro (Renewed)
Laptops £179.95Rated 3.88 out of 5ASUS Vivobook 15 X1500E/ X1500EA 15.6 Full HD Laptop (Intel i5-1135G7, 16GB RAM, 512GB SSD, Windows 11)
Laptops £499.00Rated 4.75 out of 5







Reviews
There are no reviews yet.